Dallimi mes zuhdit dhe ver’i-t


Imam Ibën Kajimi, rahimehullah, thotë:

والفرق بينه وبين الورع:

أن الزهد ترك مالا ينفع فى الآخرة

والورع ترك ما يخشى ضررة في الآخرة

“Dallimi mes zuhdit dhe ver’i-t është kjo:

Zuhd domethënë braktisja e asaj që nuk të bën dobi në ahiret, kurse

Ver’ë domethënë braktisja e asaj që mund të dëmtojë në ahiret”.

 

Urtësi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *