Dallimi mes Israfit dhe Tebdhirit


Israf është teprimi sasior në harxhim për diçka, kurse tebdhir është harxhimi për një gjë që nuk e meriton. Pra, israfi ka të bëjë me objektin që harxhohet, kurse tebdhiri me subjektin për të cilin harxhohet.

Urtësi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *