Angazhoje nefsin tënd


 

Imam Ibën kajimi, rahimehullah, thotë:
“Prej gjërave që i bëjnë më së shumti dëm njeriut është papunësia dhe koha boshe, sepse nefsi, UNI i njeriut nuk rri bosh, nëse nuk e angazhon me gjëra që i bëjnë dobi patjetër do të angazhohet me gjëra që i bëjnë dëm”.

قال ابن القيم رحمه الله تعالى: ومن أعظم الأشياء ضررا على العبد بطالته وفراغه؛ فإن النفس لا تقعد فارغة، بل إن لم يشغلها بما ينفعها شغلته بما يضره ولابد

Urtësi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *