Cilin shpirt ke ti?


“Një shpirt që i gëzohet gabimit të tjetrit më shumë se sa e mërzitë dhe i dhemb kjo gjë është shpirt ziliqar… shpirti fisnik i mërzitet gabimit të tjetrit dhe e këshillon, kurse shpirti i poshtër i gëzohet dhe e turpëron”.

Dr. Adbul-Aziz Tarifi

 

النفس التي تفرح بخطأ غيرها أكثر من حزنها وألمها عليه هي النفس الحاسدة .. نفس الكريم تحزن على الخطأ وتنصح، ونفس اللئيم تفرح وتفضح.

 

Urtësi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *