Përqindja fetare e banorëve të Tiranës në shekullin e 19


Një citat nga libri “Tirana 1604-1937”, fq. 23

Kujtimet e austriakut George von Hahn dhe francezit Hecquard që vizituan Tiranën ne vitet 1852-1857 në lidhje me gjendjen e besimit fetar në Tiranë.

 

“Tri ore larg Krues ne mes te nji fushe q’asht punue në mënyrë t’admirueshme në të cilën shifen ferma të shumta e të pasuna, asht Tirana që ka nji popullsi 20 mij frymësh prej të cileve 1000 janë ortodoks, 200 janë katolik e resti mysliman…

Tirana ka 2000 shtëpi prej të cilave 6 janë katolike, 100 ortodokse e resti mysliman”..

Marrë na TiranaIntellectum

Aktuale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *